Literaire prijzen: waarop let je?

Er zijn in Vlaanderen (en ook Nederland) een aantal literaire prijzen, op diverse niveaus en zowel in de privé- als in de overheidssfeer. Dat is een goede zaak. Prijzen worden ook wel eens uitgereikt tot meerdere eer en glorie van de – al dan niet politieke of commerciële – schenker, met de laureaat als meewerkend en tegelijk lijdend voorwerp.

Laat je gerust fêteren maar houd ook de neveneffecten in het oog. Sta ook hier op je professionaliteit en respect voor je schrijverschap.

Controleer het reglement om na te gaan of er een redelijke vergoeding is voor de gevraagde inspanning en of je door je deelname niet al je rechten gratis afstaat. Er kan een disproportioneel groot afgeleid gebruik worden gemaakt van je inzending: publicatie zonder royalty’s, een opvoering, de uitreiking met verplichte lezing, je tekst op een vast paneel in een wandelroute, opname in een verzamelbundel… Kijk ook uit voor kostenparticipatie in de gelegenheidsuitgave of een afname onder lichte dwang…