Wettelijk depot in de Koninklijke Bibliotheek

De Koninklijke Bibliotheek van België (KBR) bewaart exemplaren van alle publicaties die verschijnen op het Belgisch grondgebied, en van alle buitenlandse publicaties door auteurs van Belgische nationaliteit die in België wonen.

Makers van boeken zijn wettelijk verplicht twee exemplaren te deponeren in de Koninklijke Bibliotheek. Vlaamse uitgeverijen nemen deze taak op zich, maar deze wettelijke regeling kan niet opgelegd worden aan buitenlandse uitgeverijen. In dat geval  rust de depotplicht op Belgische auteurs: zij moeten zelf twee exemplaren deponeren, of hun uitgever vragen dit voor hen te doen. Ook auteurs in die hun boeken in eigen beheer uitgeven dienen zelf voor het wettelijk depot te zorgen. Dat kan via deze link.

Let op: het betreft een wettelijke verplichting, en bij niet-naleving kan KBR hiervoor boetes opleggen.

De verplichting bestaat niet voor online publicaties, maar ook deze kunnen desgewenst gedeponeerd worden.

Sinds 1 januari 2023 moeten auteurs die zelf instaan voor het depot (eigen beheer, publicatie in het buitenland) de etiketten voor verzending van hun publicaties via de website van KBR bestellen. Voor de verzending volgt u de volgende stappen:

  1. maak een account aan;
  2. Klik op ‘pakje verzenden’ en kies het aantal etiketten;
  3. Binnen de vijf werkdagen ontvangt u een e-mail met een link om de etiketten te downloaden;
  4. Kleef het etiket op het boekenpakket;
  5. Geef het pakket af bij Bpost – zij zorgen voor een gratis verzending.

 

Klik hier voor meer informatie over het wettelijk depot.